02. 01. 2019

Rusko - země nám blízká i vzdálená

Všichni víme, že Rusko je země velká, až převelká (je to největší stát světa!), a že počet golfistů je pravděpodobně malý, a tušíme, že golf je tu záležitostí elitní a luxusní. Ale jak moc, jaký je ten rozdíl skutečně? Nepřehání se to trochu?

Zkusil jsem kontaktovat e-mailem své známé v Rusku a poprosil je o informace a fotky, ale mé dopisy zůstaly bez odezvy. Zkusil jsem napsat na různá oficiální místa podle nalezených kontaktů na nejnavštěvovanějším webu www.golf.ru (web se chlubí anglickou verzí, ale je to jen jedna stránka), a opět bez odezvy. Ani head pro na nejvyhlášenějším hřišti Pestovo u Moskvy Stephen Dundas neodpověděl – www.stephendundasgolf.com. Něco se tu tají? Nebo se není čím chlubit?

Musel jsem se tedy spokojit s kusými informacemi od Pepy Čupra – kuchaře a světoběžníka, který v Moskvě hrál, s oficiálními statistikami, s ruskými i světovými weby, s informacemi z průzkumů KPMG, a jak se ukázalo, musel jsem vystačit i se svou téměř zapomenutou azbukou.

Kolik je vlastně v Rusku hřišť?
Podle webu EGA (European Golf Association) bylo v Rusku k 1. 1. 2015 jen 28 hřišť a 1341 golfistů. Což tak nějak odpovídá informacím z oficiálního webu, který představuje návštěvníkům celý ruský golfový arzenál – 15 devítek, 15 osmnáctek, 13 simulátorů a 10 minigolfových hřišť, která jsou uváděna na stejném webu – je to golf, ne?, i když jen mini. Ale ani s těmi simulátory a minigolfy to není pro 146 milionů obyvatel nic moc. Na druhé straně ale pokrok tu vidět je. V roce 2010 tam měli jen 17 hřišť a 500 golfistů. Ovšem také je pravda, že v roce 2010 vyhlásila Ruská golfová asociace ambiciózní plán, že v roce 2014 bude v Rusku 100 hřišť a 100 000 golfistů a že to bude jeden z nejrychleji rostoucích golfových trhů na světě.

Rusko01Rusko02

Celý článek (PDF)